Web Sitesi Neden Önemlidir ?

Web Sitesinin Önemi

Web sitesi özellikle işletmeler ve kurumsal kimliğini oluşturmaya çalışan şirketler açısından iyi tasarlanmış bir tanıtım aracıdır. Web sitesi bu yüzden büyük önem taşımaktadır. Web siteleri sizin internette görünen yüzünüzdür. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar; ürün, hizmet ve şirketiniz hakkında ilk izlenimi web siteniz sayesinde elde eder. İyi tasarlanan bir internet sitesi sizi daha güçlü ve güvenilir göstermektedir. Güven duygusu hisseden ziyaretçiler, ürün ve hizmetlerinizden yararlanmak için sizinle iletişime geçerler. Güven ve itimat vermeyen bir web site ise, firma itibarınızı da zedeler. Bu nedenle web sitesinin önemi konusu, firmanız için çok daha fazla önem kazanmaktadır.

Web Sitesi  Niçin Yapılmalıdır?

Akıllı telefonların da yaygınlaşmasının bir sonucu olarak, günümüzde insanlar artık ulaşmak istedikleri bilgiye internet üzerinden ulaşmaktadır. Bir konu, ürün, marka, kurum ya da kişi hakkında bilgi edinmek istediklerinde arama motorları üzerinden kaynak web sitelerine yönelmektedirler.

Sosyal medya hesapları her ne kadar yaygın olarak kullanılsa da web siteleri, güvenilir kaynak olarak daha etkili bir yöntemdir. Bu anlamda web sitesi olan bir marka, şahıs ya da işletme; profesyonel imaj sunması açısından web sitesi olmayan rakiplerine göre daha avantajlı konumdadır. Kurumsallaşma ya da profesyonelleşme konusunda daha iyi olduğu imajını sunmaktadır.

Sadece ulaşılmak istenen hedef kitle ya da potansiyel müşteriler açısından değil, aynı zamanda etkileşimde olunan hedef kitleye (mevcut müşteriler ya da takipçilere) sunulan web siteleri, prestij açısından da rekabette puan kazandırmaktadır. Günümüzde web siteleri; işletmeleri, markaları, sunulan hizmetleri ya da şahısları sanal ortamda temsil eden en etkili araçlardan biri haline gelmiştir.

Ürün satışı yapan bir mağaza için fiziksel mağazadan daha fazla satış yapan bir ortam oluşturmuştur. Bir marka ya da kişiyi, mekân ve zaman kısıtlarından dolayı fiziksel olarak ulaşamadığı hedef kitleye ulaştırması açısından web sitesi etkili bir araçtır.

Web sitesi hem hedef kitleye ulaşım hem de hedef kitlenin ulaşmasını sağlayan çift yönlü bir araçtır. Üstelik web sitesinde sunulan bilgiler, web sitesinin sahibi olan kurum ya da şahısın inisiyatifi doğrultusunda oluşturulmaktadır.

Hedeflerin ve kim olduğunun bilgisi, site aracılığıyla insanlara daha etkili bir şekilde anlatılabilir.

Bugün birçok işletme, şahıs ya da marka web siteleri sayesinde hedef kitlesini genişletmekte, SEO çalışmaları ve internet reklamları ile daha etkili ve uygun maliyetlerle hedef kitlelerine ulaşmaktadır.

Kullanıcı Deneyimi

Web siteniz ve web sitenizde vereceğiniz faydalı bilgiler, potansiyel müşterilerinizin size ulaşmasında ve ulaştıktan sonra da hizmet almasında büyük rol oynar. Öncelikle web sitesinin kendiniz için değil, kullanıcılarınız için yapıldığını bilmelisiniz. Bu basit bilgi ışığında da her bir öğenizi kullanıcının kolay kullanımı ve faydasına olacak biçimde şekillendirmelisiniz.

Herhangi bir firmanın ürün ve hizmetlerini kullandığımızda, firmaya karşı bir izlenim geliştiririz. Hizmet ise yalnızca firmanın ücret karşılığı sağladıklarından ibaret değildir. Örnek vermek gerekirse, firmaya ait olan bir mağazada personelin müşteriye karşı davranışı, ortada herhangi bir alışveriş olmasa bile hizmet kapsamındadır ve kullanıcı deneyimini etkiler. Web tasarımı tam olarak bu yüzden, kullanıcı deneyimi açısından öneme sahiptir.

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, aradıklarına erişebildikleri ve sorularına kolay bir biçimde yanıt bulabildikleri zaman kullanıcı deneyimi açısından olumlu olacaktır. Web sitesi, firmanızın temsil edildiği bir mecradır ve kullanıcının burada geçirdiği zaman, firmanızın hizmetini deneyimlediği bir süreçtir. Web sitenizde istediklerini bulabilen bir kullanıcı, kaliteli hizmet aldığını hissedecek, böylece ürün ve hizmetlerinize ihtiyaç duyduğunda firmanızı tercih etme olasılığı artacaktır. Kullanışlı bir menü ağacı hazırlamalısınız. Ziyaretçi bu menü ağacı sayesinde aradığı içeriğe kolay ulaşmalı ve sayfalar arasında kaybolmamalıdır. Çok filtreleme gerektiren ürünler bulundurmuyorsanız da ziyaretçinizi en az tıklamayla ilgili sayfaya ulaştırmalısınız.

Sayfa Hızı

Doğru kurgulamadan sonra sayfa arası gezmelerde tıklanan sayfaların hızlı açılması ve sitenin ilk açılış hızı da oldukça önemli bir konudur. Ziyaretçi bir sayfaya tıkladığında doğal olarak hemen açılmasını bekler. Sayfa içeriğinin yüklenme hızını düşüren uygulamalar kullanırsanız, ister istemez sayfa açılışı normalden yavaş olacak ve bu da ziyaretçinin sitenizden çıkmasına yol açacaktır. Bu yüzden içeriklerinizi hazırlarken ve sayfaya yerleştirirken kolay, okunaklı olmasına dikkat etmelisiniz. Yazıların kayarak gelmesi, içerik okunan bir sayfada hareketli resimler kullanılması dikkat dağıtıcı olduğundan kullanıcıyı da rahatsız edecektir.

Ssl Sertifikası

Güncel teknolojiyi kullanmalısınız. Web sitenizdeki tüm sayfalarda ssl sertifikası bulunması Google için en önemli kriterlerden biridir. Artık ziyaret ettiğimiz birçok sitede tarayıcı sekmesindeki ufak kilit işaretinden sitede ssl sertifikası olduğunu anlıyoruz. Dolayısıyla ssl sertifikası bulunmayan web sitelerindeki – Güvenli Değil – ibaresi de hemen dikkat çekiyor. Böyle olumsuz bir durum yaşamamak için, yeni bir site yaptırıyorsanız ssl sertifikası bulunup bulunmayacağını çalışmaya başlamadan teyit etmeli ve ssl sertifikası kurulumunu muhakkak yaptırmalısınız. Eğer hali hazırda bir web siteniz varsa ve ssl sertifikanız yoksa da hizmet aldığınız yerden mutlaka ssl sertifikası kurulumu için bilgi ve destek almalısınız.

Hizmet Kalitesini Arttırır

Müşterileriniz ürün ya da hizmetleriniz ile ilgili bir sorun yaşadığında ya da yardıma ihtiyaç duyduklarında web siteniz üzerinden size ulaşmak isteyecektir. Ayrıca hizmet prosedürleriyle ilgili bilgilendirmelerin de kurumsal web sayfanız üzerinden yapılması gerekir. Web sitenizin, müşteri dönüşlerine olanak tanıyacak bir tasarıma sahip olması, hizmet kalitenizi arttırmanıza yardımcı olur. Geri dönüşleri analiz ederek ürünlerinizi ve hizmetinizi geliştirebilirsiniz.

Görünürlüğünüzü Arttırır

Google, Yandex, Yahoo, Altavista gibi arama dizinlerinde yüksek ve iyi sıralarda yer almanın yolu web tasarımından geçer. Google başta olmak üzere arama motorları, sitede talep ettiği altyapısal detaylar, açılma süresi, site hız, ssl sertifikası, otomatik site haritası, akıllı urller v.b. gibi kriterleri değerlendirerek siteleri puanlandırmakta ve bu puan sitenin dizindeki yerini belirlemektedir. İyi bir web tasarımı ile SEO konusunda avantaj kazanabilir, ürün ve hizmetleriniz ile ilgili terimlerde arama yapan kullanıcıların firmanıza saniyeler içinde ulaşmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Diğer makalelerimize de göz atmak ister misiniz?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Open chat
1
Scan the code
Merhaba, Kullanım Kolaylığı ve Müşteri Odaklı Web Siteye Mi İhtiyacınız Var ?