Sosyal Medya Yönetimi Nedir ?

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi; Sanal alemdeki sayfa ve hesapların kullanılırken bunun nasıl olması gerektiğini, nasıl yollar izleneceğini, herhangi bir durum karşısında hangi yöntemlere başvurulacağını,marka tanıtım ve yönetimlerinin nasıl olması gerektiğini ve tüm bunların düzenli ve uyumlu  bir şekilde yönetilmesine verilen addır. Sosyal medyanın günümüzde sahip olduğu yer çok güçlüdür. Ve birçok işleve de sahip olan sosyal medya en önemli pazarlama tekniklerinden sayılır. Bu yüzden sosyal medya yönetimi önem kazanmıştır.  

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Yönetiminde Kitle Belirleme

Hedef kitle belirleme sosyal medya yönetimin en önemli noktalarındandır. Yaş aralığı, cinsiyet, ilgi alanları belirlenen kitlenin bilinmesi gereken unsurlarındandır. Hedef kitlenin ilgisini çekmek adına anket yapılabilir. Ve hatta özel günlerde verilen hediyelerle birçok kişi çekilebilir.

Sosyal Medya Yönetiminde İçeriklerin Yönetimi

Arama motorlarında üst sıralarda çıkma kaliteli sosyal medya yönetimi ile sağlanır. Bunu başarabilmek adına özgün ve kaliteli içeriklere sahip olmak şarttır. İçerik yönetimi sosyal medya yönetiminin temel yapıtaşlarından biridir. Ve içerik yönetimi güzel bir şekilde yapıldığında hedef kitleyi çekmek de daha basit olacaktır.

Sosyal Medya Yönetiminde Rakip Analizi

Sosyal medya yönetiminde bir diğer dikkat dilmesi gereken husus rakip kuruluşların sosyal medyadaki durumlarını incelemektir. Rakip firmaların hareketleri güncel olarak takip edilmeli ve onlardan daha çarpıcı gönderiler paylaşılmalıdır. Sosyal medya hesaplarını rakiplerden daha aktif ve dolu içeriklerle kullanmak çok önemlidir.

Sosyal Medyada Reklam Yapmak

Artık hemen hemen her marka, şirket reklamlarını internet üzerinden yapmaktadır. Arama motorları reklamları yetersiz kalacağı için sosyal medya hesaplarından da reklam yapılmalıdır. Bu sayede markayı çok daha fazla kişiye tanıtma fırsatı bulunur.
Sosyal medya yönetiminin faydaları olarak şunları söyleyebiliriz:

  • İstenenden çok daha fazla bir kitleye ulaşılır. 
  • Yapılan reklamlar sayesinde markalar daha fazla tanıtılma şansı yakalar.
  • Doğru içerik yönetimiyle sayfalar daha kaliteli ve çekici hale gelir. 
  • Ulaşılan kitle sayesinde kazanç artışı olur
  • Günümüzdeki yerinden dolayı özellikle web sayfası üzerinden satış yapan kişiler için sosyal medya yönetimi çok önemlidir. Ve büyüyüp gelişmek isteyen herkesin kullanması gereken bir yöntemdir.

 Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Kurumsal sosyal medya yönetimi tanımını yaparak bu konuya başlamak gerekmektedir. Öncelikle bir markanın sosyal medya yönetimi ne anlama geldiğini kavranması gerekir. Bir şirketin kurumsal sosyal medya hesaplarını yönetmek istiyorsanız, öncelikle bu işin temel dinamikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Her ne kadar kişisel olarak sosyal medyada yer alsak ve bu platformların nasıl kullanılacağını az çok bilebilsek de iş kurumsal sosyal medya yönetimine gelince daha sıkı tutulması gerekmektedir.

Kurumsal bazda bir markanın sosyal medya hesabını yönetmek için dikkat edilmesi gereken ilk kriter, bir markanın sosyal medyasını yönetmek ile sosyal medyada kullanıcı olmak arasında fark olduğudur. Dolayısıyla sosyal medyada bilgili ve iyi bir kullanıcı olmanız, kurumsal anlamda sosyal medya yönetimini etkili ve profesyonel bir seviyede yapabilmeniz anlamına gelmez. Başarılı bir sosyal medya yönetimi için bu platformlarda kullanıcı olmak yeterli değildir.

Geniş bir müşteri kitlesine sahip olan ajansımızda, her biri sektörün içinden yetişmiş sosyal medya uzmanlarımız görev yapmaktadır. Sosyal medya yönetimi, kitlelerin ve içeriklerin analiz edilerek belirli pazarlama stratejilerinin uygulanmasıyla gerçekleştirilen ve deneyim isteyen bir iştir. Marka itibarını oluşturmak, standart sosyal medya kullanıcılarının veya hesap yöneticisi kişilerin yapabileceği bir iş değildir. Bu yüzden sosyal medya yönetiminde kurumsal destek almak istiyor ve tüm süreçlerin alanında uzmanlar tarafından devam ettirilmesini talep ediyorsanız, ajansımızdan aradığınız desteği alabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Görünüşe bakılırsa artık sosyal medyanın hayatlarımızı ne kadar etkilediğinden bahsetmemize gerek bile yok. Öyle ki bundan 5 sene önce ‘’Sosyal medya benim işletmeme ne katabilir ki?’’ diyen herkesin soruları ‘’Sosyal medyadaki varlığımı nasıl daha verimli kullanıp maddi boyutunu artırabilirim?’’ sorusuna dönüştü. Bu düşünce pandemiden önce oluşmaya başlasa da pandemi çoğu işletme için bu süreci hızlandırdı.

Peki sosyal medya pazarlaması nedir? Bir Instagram işletme hesabına sahip olmak yeterli midir? Sosyal medyada bir işletme, pazarlama çalışması yürütürken nasıl bir yoldan gitmelidir?

  • Hedefiniz ne? Sosyal medyadan ne bekliyoruz?

İlk başta düşünülecek şey pazarlamanın olmazsa olmazı markanızı iyi tanıma ve adım atacağınız stratejide amaçlarınız hedefleriniz neler onu iyi tanımlamak olmalı. Daha geniş bir coğrafyaya hitap etmek istiyor olabilirsiniz, özellikle Instagram’da satış artırmak, sektörde bilinirliği artırmak olabilir ya da sosyal medyada bulunma amacınız ilham vermektir. Gördüğümüz üzere, sosyal medyadan beklentiler daha çok satış konusunda. Yani özetle şöyle söyleyebiliriz, Instagram’dan satış yapmak herkesin yeni trendi.

  • Hangi platformları kullanmalıyız?

Sosyal medya pazarlama çalışmasında kullanacağınız platformlara hedef kitlenize karar verip ihtiyaçlarını, gelirlerini, iletişimlerini, markanızın karşılayabileceği ihtiyaçlarını belirlemeniz gerekir. Örneğin gençlere yönelik bir ürün veya hizmetiniz bulunuyor. Bunu genel olarak genç yaştaki insanlara hitap ediyoruz demekle; 18-24 yaş arası, orta gelire sahip, büyük şehirlerde yaşayan üniversite öğrencileri hedef kitle olarak belirleyip yaptığınız çalışmanın başarı oranı tabi ki farklı olacaktır. Hedef kitleyi yaş, gelir düzeyi, internet kullanım şekli gibi başlıklarda belirleyip buna göre bir dil oluşturmanız başarılarınızı artıracaktır.

Hedef kitle belirledikten sonra hangi platformlarda ne kadar aktif olmanız ve hangi platformda hangi dili kullanmanız gerektiğine karar vermelisiniz. LinkedIn, Instagram, Twitter, TikTok’ta paylaşacağınız bir içerik birebir aynı olması verim sağlamanızı güçleştirir. Instagram’da daha görsel odaklı içeriklere yoğunlaşırken, Twitter’da tüketiciler ya da potansiyel tüketicilerle olan iletişimi daha ön plana çıkabilirsiniz. Bu sebeple, Instagram’da satış yapmakla Twitter’da satış yapmak farklı gereklilikler sunuyor.

  • İçerik oluştururken nelere dikkat etmelisiniz?

Bir önceki maddede belirtilen hedef kitlenin ilgisini çekecek içerikleri, kullanacağınız platformlara yönelik düzenleyip içerik planlamasını önceden yapın. Sektördeki rakiplerinizin sosyal medya davranışlarını, iletişimlerini, aktifliklerini takip etmeniz oldukça işinize yarayacaktır. Önceden hazırlanmış içeriklere ek bazı durumlarda gündemle alakalı anlık paylaşımlar da yapmanız gerekebilir. Bundan dolayı gündeme ve rakiplerin gündeme karşı tepkilerine hakim olmanız gerekir. Instagram satışında aktif olan sayfaları incelemeyi ve örnek almayı unutmayın.

İçeriklerinizi önceden planlarken kullanabileceğiniz ekipmanlardan da yardım alabilirsiniz. (hootsuite, buffer, sprout social vb.)

Diğer makalelerimize de göz atmak ister misiniz?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Open chat
1
Scan the code
Merhaba, Kullanım Kolaylığı ve Müşteri Odaklı Web Siteye Mi İhtiyacınız Var ?