Sosyal Medyanın Önemi Nedir ?

Sosyal medya, şirketlerin ve markaların hedef kitlesiyle bire bir etkileşim kurmasında, markanın etkili bir imaj oluşturmasında ve müşteri hizmetleri ile gelen soruları cevaplandırarak müşteri kazanımda önemli bir rol oynamaktadır. Her ay dünya çapında üç milyardan fazla insan sosyal medyayı kullanırken, platformlardaki kullanıcı sayıları yeni oluşturulan hesaplar ile artmaya devam ediyor. Dijital pazarlama stratejinizde sosyal medyadan yararlanmıyorsanız, dünya nüfusunun neredeyse yarısına hızlı, ucuz ve etkili bir şekilde ulaşmanın yolunu kaçırıyorsunuz demektir.

Sosyal medya platformları, müşterilerinizle bağlantı kurmanıza, markanız hakkında farkındalığı artırmanıza ve olası satışlarınızı yükseltmenize yardımcı olur. İster büyük bir şirket isterseniz de küçük bir mağaza olun, herhangi bir işletme adına günümüzün dijital dünyasında başarılı olmak için sosyal medya varlığı artık bir seçenek değil, zorunluluk olmaya başlamıştır. 

Teknolojinin giderek geliştiği günümüzde sosyal medyanın iletişim kurmanın, düşünceleri, duyguları özgürce paylaşmanın ve aynı zamanda pazarlamanın en popüler, en etkili yollarından biri olduğu inkâr edilemez. İşletmelerin büyüklüklerine ve faaliyet alanlarına bakılmaksızın, çeşitli platformlarda etkin bir sosyal medya profiline sahip olmalarının giderek önem kazandığını görüyoruz.

Etkili bir sosyal medya pazarlaması ve sosyal medya yönetim stratejisi müşterilerin o marka ile etkileşimlerini artırmada, markanın bilinirliğini ve satış döngüsünü artırmada önemli bir rol oynar.

Hem işletmeler hem de kişisel kullanıcılar için önemi her geçen gün artan sosyal medya, pazarlama trendlerini büyük oranda değiştirdi.

Sosyal medya, özellikle şirketlerin ve markaların hedef kitleleriyle etkileşime girmelerine, müşteri hizmetleri ile ilgili soruları yanıtlamalarına, doğru ve etkili bir marka imajı oluşturmalarına, daha geniş bir hedef kitlesi edinerek olumlu izlenimi artırmaya ve yeni fırsatlar yaratmaya yardımcı en önemli dijital pazarlama yöntemlerinden birisidir.

Sosyal medya markanızı, ürünlerinizi, hizmetlerinizi takipçilerinize etkili biçimde ifade edebileceğiniz, geri bildirim alabileceğiniz en önemli dijital platformlardan birisidir. Sosyal medyayı doğru ve etkin kullanarak dijital ortamda fark edilebilirliğinizi artırabilirsiniz.

İşletmeler İçin Sosyal Medya Pazarlamasının Önemi

İşletmeler açısından sosyal medya pazarlamasının tercih edilmesinin en önemli gerekçesi;  geleneksel pazarlama yöntemleri tarafından istenilen hedef kitlenin tam olarak yakalanamaması ve yüksek maliyetler gerektirmesi oluyor. Buna karşılık sosyal medya pazarlaması ile çok daha düşük bütçeler kullanılarak çok daha doğru ve nokta atışı hedef kitlelere ulaşılabiliyor. 

Sosyal medya sayesinde işletme ve potansiyel müşteriler arasında çift taraflı etkileşim sağlanıyor. Bir müşteri bir ürünle alakalı sorun yaşadığında; marka sorundan hemen haberdar olup aksiyon alabiliyor. Böylece kriz, fırsata dönüştürülüyor ve müşteri memnuniyeti en üst seviyelere taşınabiliyor. Aynı zamanda sosyal medya sayesinde markalar hedef kitlelerini ve müşterilerini daha iyi tanıyabiliyor. 

Müşterilerini ve hedef kitlelerini iyi tanıyan markalar; hem ürünlerini hem de reklam yöntemlerini onların beklentileri doğrultusunda düzenleyerek çok daha kısa sürede çok daha iyi sonuçlar alabiliyor. Sosyal medyanın artık tüm markalar tarafından kullanılıyor olması da işletmeler için sosyal medyayı kullanmaya yönlendirici güç oluyor. Gerçek hayattaki rekabetten geri kalmamak için dijitaldeki rekabette de yerini almak gerekiyor.

Peki sosyal medya neden bu kadar önemli? Sosyal medyanın yararları nelerdir?

 • Sosyal Medya size daha geniş bir alan sağlar. 
 • Sosyal Medya mekansal engellemelerden büyük ölçüde kurtulmanızı sağlar.
 • Sosyal medya, ulaşmak istediğiniz kitle türünü belirlemenize de olanak tanır.
 • Sosyal medyayı kullanmak, web sitenizin SEO’sunu artırmanıza yardımcı olur. 
 • Arama motoru tarayıcıları hangi sayfaların sürekli trafik kazanmakta olduğunu ve internette geçip gittiğini, unutulduğunu ve ziyaret edilmediğini biliyor. 
 • Optimize edilmiş sayfalarınıza sosyal medya yoluyla trafik kazandırmak, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’lerde) daha hızlı tırmanmasına neden olacaktır. 
 • Özellikle Google Plus kullanıyorsanız, bu doğrudur. Google Plus çok popüler bir sosyal medya ağı olmasa da Google, Google Plus aramalarını dizine ekleyip onlara sıralama puanı verebilir.
 • Reklamınızı veya pazarlamanızı sosyal medyaya gönderdiğinizde, bir kullanıcı bunu diğerleriyle kolayca paylaşabilir. Bu, bir yayın hazırladığınızda, insanlar ürününüze ve / veya hizmetlerine ihtiyaç duyan arkadaşları ve aileleri ürün pazarına kolaylıkla götürebilirler demektir.
 • Çalışmalar güçlü bir sosyal medya varlığının marka sadakati meydana getirdiğini gösteriyor. 
 • Sosyal medya, müşterilerinize hızlı bir şekilde yanıt vermenizi sağlar. Sosyal medyada içerik paylaştığınızda kolayca izleyebilirsiniz. Buna müşteri yanıtları ve geribildirim de dahildir. Bu yorumlara ve geri bildirimlere de yanıt verebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, insanlar, müşterilerini önemseyen, ilgilenen ve ilgilenen bir şirket olduğunuzu anlar. Bu, kitlenizle daha iyi etkileşime girmenize yardımcı olacaktır.
 • Sosyal Medya sayesinde pazarları ziyaret edebilirsiniz.  Örneğin Facebook’ta bulduğunuz gruplara bağlantı göndererek, müşterileri web sitenizi kontrol etmeye yönlendirmiş olursunuz.

Diğer makalelerimize de göz atmak ister misiniz?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Open chat
1
Scan the code
Merhaba, Kullanım Kolaylığı ve Müşteri Odaklı Web Siteye Mi İhtiyacınız Var ?