SERP Nedir, Özellikleri Nelerdir?

SERP Nedir?

Orijinal adıyla “ Search Engine Result Page “, kelimelerinin baş harflerinden oluşan SERP, Türkçe karşılığı ile Arama Motoru Sonuç Sayfası anlamına gelmektedir. SEO’da SERP, “anahtar kelimesi” veya sonuçları oluşturan sorgu ile tanımlanır. Yani bir arama yaptığınızda karşınıza çıkan sayfa SERP’dir.

SERP Özellikleri

Bir SERP’in içeriği organik sonuçlar, ücretli sonuçlar ve SERP özelliklerinden oluşabilir. SERP özellikleri (Features) teriminin resmi olmadığını belirtmek sağlıklı olacaktır. Google’ın kendisi, bu tür sorgu sonuçlarını “arama sonucu özellikleri” veya “zengin sonuçlar” olarak adlandırır. Aynı zamanda Google, belirli arama sonucu özellikleri için aslında aynı anlama gelen farklı terimler uygulayabilir.

Örneğin Google, SERP features “zenginleştirilmiş arama sonucu” adını verirken “etkileşimli zengin sonuç” olarak etiketlenir. Bir SERP features, yalnızca mavi arama sonucu bağlantıları ve açıklamaları ile bir sonuç sayfasının tipik biçimine yeni bir şey ekleyen herhangi bir ek öğe olarak düşünebilirsiniz. Google, arama motorunda daha kullanıcı dostu bir deneyim sağlamak için bu özellikleri test etmeye ve iyileştirmeye devam etmektedir.

Neden SERP Özelliklerinden Faydalanmalısınız?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi SERP özellikleri, hem arama sonuçlarında daha fazla yer kaplamanız hem de tıklama oranını artırmanız için oldukça önemlidir.

Birçok organik ve reklam sonucunun yer aldığı arama sonuç sayfasında fark yaratabilmek ve tıklama oranlarınızı artırabilmek için siz de SERP özelliklerinden faydalanmalı ve siteniz için hatta ayrı ayrı sayfalarınız veya sayfa tipleriniz için stratejiler belirlemelisiniz.

Biz SEO olarak, birlikte çalıştığımız tüm markalarımız için bu stratejileri özenle belirliyor, uyguluyor ve takip ediyoruz. Birlikte çalıştığımız markalar birbirinden oldukça farklı sektörlerde olsa da, iyi tanıdığımız SERP özellikleri arasında mutlaka her marka için uygun özellikler bulunuyor.

SERP Neleri İçerir ?

 • Öne çıkan Snippet,
 • Organik arama sonuçları,
 • Yapısal veri FAQ ilintili sorular,
 • Ücretli arama sonuçları (reklamlar, Google Ads sonuçları),
 • Videolar,
 • Site bağlantıları,
 • Makaleler,
 • Haberler,
 • Yerel işletmeler

Serp İle Seo Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

SERP, arama motorunda hangi web sayfanın en üst sırada göstereceğini sunan algoritmalardır. Bu nedenle SEO uyumu içerik çalışmaları ile doğrudan ilişkileri bulunmaktadır.

 • SEO anahtar kelimelerin içerik içerisinde kullanılarak ziyaretçiler tarafından web sayfanın kolaylıkla bulunmasını sağlamaktadır. SERP ise bu anahtar kelimeli içerikleri indeksleyerek yapılan araştırma sonucunda ziyaretçilere sunmaktadır.
 • SEO, kaliteli içerik hazırlamaya odaklanmış, web sayfanın kalitesini yükseltmek için uygulanan çalışmalardır. SERP ise kaliteli web sayfaları ziyaretçiler ile buluşturmaktadır.
 • SEO çalışmasında backlink, yönlendirme gibi SERP için olumlu özellikler olan çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Yani SEO çalışması, SERP sıralamasının yükseltilmesine yönelik düzenlenen çalışmalardır. Böylece herhangi bir reklam için ücret ödemek zorunda kalmadan sıralamanızı yükseltebilirsiniz. Ancak SEO ve reklam yöntemlerinin ikisini birden tercih etmeniz kısa zamanda gözle görülür değişiklikler yaşamanıza yardımcı olacaktır.

SERP, bir web sayfanın en önemli arkadaşıdır. Bu nedenle ne istediği ve nelere odaklandığı hakkında bilgi sahibi olmak ve bu noktalara göre web sayfanızı düzenlemek daha fazla ziyaretçi elde etmenize yardımcı olacaktır.

Diğer makalelerimize göz atmak ister misiniz?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Open chat
1
Scan the code
Merhaba, Kullanım Kolaylığı ve Müşteri Odaklı Web Siteye Mi İhtiyacınız Var ?