SEO İdeal Anahtar Kelime Yoğunluk Oranı

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nedir?

Anahtar kelime yoğunluğu, hedef anahtar kelimenin bir içerik ya da web sayfasında kaç kez kullanıldığını belirten bir optimizasyon unsurudur. Sayfada kullanılan kelime sayısı oranına göre, hedef anahtar kelimenin ne sıklıkta göründüğünü hesaplar.

Aynı zamanda anahtar kelime yoğunluğu arama motorlarının, bir içeriğin belirli bir hedef anahtar kelime ya da kelime öbeğiyle alakalı olup olmadığını anlamak için kullandığı bir yüzdedir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nasıl Hesaplanır?

Hedef olan anahtar kelimelerin sayfa içinde kullanım sayıları, toplam kelime sayılarına bölünmek sureti ile bulunmaktadır. Örnek verecek olursak 1000 kelimelik bir içerikte anahtar kelimelerin 20 kez kullanıldığını kabul edelim. Bu durumda oran %2 olarak belirlenecektir. Kelimelerin kullanım sayısı/ toplam kelime sayısı bizlere anahtar kelime yoğunluğunu verecektir. Bir anahtar kelimenin kaç kez kullanılacağının belirlenmesi için pek çok ücretsiz araç bulunmaktadır. Yoğunluk yüzdesi belirtilmemiş olmakla birlikte SEO uzmanları tarafından genellikle %1 ve %2 anahtar kelime oranı ideal olarak kabul edilmektedir. İyi anahtar kelime kullanmanın pek çok yoğu bulunmaktadır.

İdeal Anahtar Kelime Yoğunluğu İçin Kullanılacak 4 Strateji

Arama motorları tarafından kesin olan çizgilerle anahtar kelime yoğunluğu belirtilmemekle birlikte bunun için kullanılacak uygulamalardan destek almakta yarar var.

  1. İçeriği yazın, daha sonra anahtar kelime kullanın.
  2. Anahtar kelime kullanımı için varyasyonlar türetin.
  3. Hedef kitleyi desteklemek ve bağdaştırmak için anlamı olan anahtar kelimeler tercih edin.
  4. İçeriklere çok yoğun anahtar kelime eklemekten kaçının.

Elbette pek çok site sahibi tarafından içeriklerin yoğun bir şekilde anahtar kelimeler ile donatılması sıralamayı olumlu anlamda etkileyeceği şeklinde bir görüş bulunmaktadır. Bu inanç doğru olmamakla birlikte  anahtar kelimelerin önemi de göz ardı edilemez. SEO uzmanı Awargal tarafından ise bu oranın 100 kelime başına 1 ila 3 olması gerektiği savunulmaktadır. Yoast’taki insanlar da yüzde 0,5 ve 2,5 arasında bir orandan söz etmektedir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Oranı Ne Olmalıdır?

Anahtar kelimelerin sitenizde doğru optimize edilmesi ile SEO’da başarı kaçınılmaz hale geliyor diyebiliriz. Sitenizin en önemli maddeleri olan anahtar kelimeler, kusursuz olarak dizayn edilmelidir. Anahtar kelime oranı her 100 kelime için hesaplanmalıdır. Sizlere yapmış olduğumuz analiz sonuçlarını paylaşırken, araştırmalarda 100 kelime içerisinde geçen anahtar kelime oranlarının hesaplandığını bildirmek isteriz. Kısaca açıklamak gerekir ise 120 kelimelik bir makale yazdı iseniz, %1 oranında anahtar kelime kullanabilirsiniz. Bu demek oluyorki her 100 kelimede 1 anahtar kelime kullanmanız makalenizin doğal UX taraflı bir makale olmasını sağlayacaktır.

Analizleri yaparken 113 anahtar kelimede, toplam 489 sitede inceleme yapılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda %1,23 oranına tekabül etmektedir. %98 oranında doğru hesapladığımız verilerdir. SEO’adına bu oran hiç bir uzman tarafından bilinmemektedir ve % kaç olacağı halen tartışma konusudur. Bu güne kadar bir çok formül kullanılmıştır;

Anahtar Kelime Doldurma Nedir?

10 yıl önce Google algoritmaları henüz bu kadar gelişmediğinde “anahtar kelime doldurma” tekniği popüler oldu. Bu teknik, içeriğinizde çok sayıda anahtar kelime kullanımını içeriyordu ve kullanıcıların içerikleri okumasını zorlaştırıyor, doğal olmayan bir sıralama artışı yaşanmasını sağlıyordu.

Örnekle “ucuz bilet” aramasında ilk sıralarda yer almak isteyen web sitesi sahipleri, “ucuz bilet” araması içeren yüzlerce anahtar kelimeyi web sitesine ekliyordu. Bunun sonucunda birçok anahtar kelimede hızlı bir sıralama artışı yaşıyordu.

Bu durum artık değişti. Google sıralama algoritmaları, kullanıcıların isteklerine cevap vermeyen ve anahtar kelime odaklı oluşturulan web sayfalarını arama sonuçlarında daha düşük konumlarda değerlendiriyor. Sonuç olarak, içeriklerde mümkün olduğunca çok sayıda anahtar kelime eklemekten kaçınmalısınız.

Diğer makalelerimize göz atmak ister misiniz?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Open chat
1
Scan the code
Merhaba, Kullanım Kolaylığı ve Müşteri Odaklı Web Siteye Mi İhtiyacınız Var ?