Brotli Sıkıştırması Nedir?

Brotli, Google tarafından geliştirilen yeni nesil bir Web Sıkıştırma yöntemidir. Web sitenizdeki dosyaları belirli bir seviyeye kadar sıkıştırır, web sitenizin daha hızlı açılmasını ve bant genişliği (trafik) yükünün dengeli olmasını sağlar. Google, Brotli’nin Zopfli olarak adlandırılan diğer sıkıştırma algoritmasından %20-26 daha fazla performans gösterdiğini söylüyor.

Özellikle web siteniz düzenli olarak çok sayıda trafik alıyorsa, Brotli sıkıştırma yöntemi kesinlikle web sitenizi rahatlatacaktır. Trafiği dengelemek, aşırı bant kullanımını engelleyecektir.
Ayrıca Brotli, web sitenizdeki dosyaları sıkıştırarak web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Brotli Nasıl Çalışır ?

  • İlk olarak kullanıcı Brotli’yi destekleyen bir sunucuda çalışmakta olan bir web sitesine ya da web uygulamasına erişmeli.
  • Daha sonra tarayıcı, ne tür bir içeriğin açılacağını Accept-Endcoding başlığı kullanarak sunucuya bildirir.
  • Ardından sunucu, istekte bulunan sıkıştırma algoritmalarını baz alarak hangi tür sıkıştırılmış içeriğin yayınlanacağına karar verir.
  • Sunucu content-encoding kullanılan yöntemi belirterek tarayıcıya başlığı gönderir.
  • Tarayıcı, sayfada gösterilmeden önce verileri açar.

Brotli sıkıştırma tekniğinin faydaları nelerdir?

1- Daha hızlı web sitesi erişimi
2- Geliştirilmiş güvenlik
3- Google’da güven arttırma.
4- Aşırı trafik tüketiminin önüne geçer çünkü trafik dengelemesi sağlar
5- Mevcut LZMA uygulamasına oranla daha hızlı açar

Brotli’yi Web Sunucusunda Etkinleştirmek

Web sunucularından Brotli hizmeti seçilerek, “nginx” üzerine kurulur. Bu sayede Google, nginx’in kaynaktan yüklenmesi için bir modül sağlamış olur. Brotli kurulduktan sonra aşağıdaki ayarlar satırı, “nginx conf” dosyasına yerleştirilir.

  • “brotli on;brotli_static on; # for static compression, explained laterbrotli_comp_level 11; # this setting can vary from 1-11brotli_types text/plain text/css application/javascript application/json image/svg+xml application/xml+rss;”

Daha sonrasında Brotli_types ayarında seçilen tüm içeriklerin, Brotli tarafından sıkıştırılması gerçekleştirilir.

Neden Brotli’yi Tercih Etmeliyiz?

Brotli’yi tercih etmeniz için önünüzde pek çok seçenek bulunur. “Gzip” kullanıcılarına göre daha çok avantaj sağlayan bir yöntemdir. Aşağıda “Gzip” kullanıcılarına göre küçültme oranları verilmiştir. Bu oranlar, neden Brotli’yi tercih etmeniz gerektiğini de gösterir. 

  • Javascript için %14 küçültme,
  • CSS için %17 küçültme,
  • HTML için %21 küçültme sağladığı gözlenmiştir.

Bu sebeplerden dolayı “Brotli” sıkıştırma algoritmasını kullanmak “Gzip” sıkıştırma algoritmasına göre daha mantıklı ve verimli sonuç sağlar.

Mobil Cihazlar Brotli’nin Kullanılmasının Faydası Var mıdır?

Brotli sıkıştırma algoritması pek çok faydası sebebiyle mobil cihazlarda performansa ve veri tüketimine önemli ölçüde etki eder. Brotli’nin hızlı olmasının yanında az veri tüketmesi, en çok mobil kullanıcıların işine yarar. Mobil servislerde bulunan tüketim kotaları sebebiyle, son kullanıcı tarafında Brotli sıkıştırma algoritmasının az veri tüketimi büyük memnuniyet oluşturur. “Brotli” ile sıkıştırılmış dosyalar mobil cihazlarda, işlemciyi daha az yoracağı için bu durum cihazların hız performansını ve şarj tüketimini olumlu yönde etkiler. “Mediatriple CDN” ile entegre çalışabilen “Brotli”, sayfa açılış hızlarını da artırır.

Diğer makalelerimize göz atmak ister misiniz?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Open chat
1
Scan the code
Merhaba, Kullanım Kolaylığı ve Müşteri Odaklı Web Siteye Mi İhtiyacınız Var ?