Google Discovery Nedir? Keşfete Nasıl Çıkılır?

Google Discovery Nedir?

Google Discovery Google arama uygulamasında yer alan yapay zeka odaklı bir içerik tavsiyesi sunan bir araçtır. Bir kullanıcının tarayıcı geçmişini ve ilgi alanlarını temel alan bu özellik yakın zamanda Feed olarak adlandırılıyordu. 2017 yılında sunulan Google Feed kullanıcılarına alakalı içerikler sunması sonucunda 800 milyondan fazla kişiye ulaşmıştır. Feed’in bu başarısından dolayı Google’dan bu özelliği geliştirerek adını Google Discover olarak değiştirmiş oldu.

Keşfete Çıkmak için Ne Yapmanız Gerekir?

Google Discovery’de görüntülenebilmeniz için atmanız gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımları attıktan sonra, Google Discovery’deki görünürlüğünüz, yüksek seviyede artmaktadır. İşte Google keşfette görünürlüğünüzü arttırmak için atmanız gereken adımlar: Organik trafik çeşitliliğini yaş ve ilgi alanı gibi değişkenlerle arttırmak, Web sitenizde ve sayfalarınızda sosyal medya referanslı kullanıcı trafiği sağlamak, Sayfalarınızı mobil uyum kriterlerine göre oluşturmak, Google Search Console üzerinden , sayfa deneyimi kriterlerindeki aktif hataları bulmak ve düzeltmek, AMP optimizasyonu sağlamak, Core Web Vitals güncellemesi ile mobil açılış hızı kriterlerine uygun bir sayfaya sahip olmak, Web sitenizi ve içerisindeki sayfaları site içi SEO kriterlerine uygun hale getirmek, İçeriğiniz için hedeflediğiniz anahtar kelimelerin ya da kategorilerin Google tarafından algılanabilmesi için ilgili içerikleri ortak listeden seçmek. Tüm bu adımları uyguladıktan sonra web sitenizi kolayca keşfete çıkartabilirsiniz.

Google Keşfette Yer Almak Neden Önemli?

Google tüm dünyada en çok tercih edilen arama motorlarının başında geliyor. Hal böyle olunca, bu sistemin içerisinde olan web siteleri de kendilerini göstermek zorunda kalıyor. Google Discover, ziyaretçilerinin hareketlerini izlediği için web sitenizin beğenilmesi ve tutulması durumunda benzer ziyaretçi kitlelerine de sizlerin sitesini sunma kabiliyetine sahip. Böylece çok daha fazla trafik kazanırken, reklam yapmadan organik ziyaretçiye sahip olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra sitenizde nefret söylemi, ırkçı ve cinsiyetçi politika izlememeniz gerekir. Şiddet içerek görsellerin, tecavüzün meşrulaştırılmasının yer aldığı web siteler insanlar tarafından tercih edilmeyeceği gibi Google tarafından da öne çıkartılmayacaktır. Güven vermek, insanların sizlerden doğru bilgi almasını sağlamak, öne çıkanlarda yer almanızda katkı sunacaktır.

GOOGLE

Google Keşfet’ten Gelen Trafik Artışı Ne Kadar Sürer?

Google Keşfet’e çıktığınızı ve bir anda ilgili sayfadaki trafiğin birkaç katına çıktığını düşünün. Bu mucizevi artış ne kadar sürecek?

Bu konuda kesin bir reçete sunulmuyor elbette. Yine de, Google Keşfet’in içeriğinizi birkaç gün ile bir iki hafta arası gösterdiği ve ardından ilgili sayfadan kaldırdığını söylemek mümkün. Şunu da söyleyelim: Google Keşfet’e ilk çıktığınızda elde ettiğiniz trafik ivmesi, süreç boyunca aynı şekilde kalmaz. Muhtemelen bu ivme zamanla düşecektir. Trafik artış ivmesi ne olursa olsun, yeterince keyifli ve sitenizin tanınırlığını arttırma potansiyeli olan verimli bir süreçten söz ediyoruz.

Google Keşfet Verileri Nasıl Analiz Edilir?

Google keşfet verilerinizi Google arama konsolu üzerinden takip ederek analizini yapabilirsiniz. Bu alanda görebileceğiniz bazı istatistikler ise şunlardır. Toplam tıklanma sayısı, toplam tıklanma oranları ve toplam gösteri sayısı gibi analiz kategorilerini kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Eskiden Google Feed olarak bu uygulama sosyal medya benzer bir algoritması bulunuyor. Uygulama üzerinde beğeni, yorum ve paylaşımları kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Google Keşfet Veri ve Analizleri Nereden Takip Edilir?

Google Keşfet verilerinizi Google Search Console (Google Arama Konsolu) üzerinden takip edebilir ve analizlerinizi tamamlayabilirsiniz. Burada göreceğiniz istatistiklerden bazıları aşağıdaki gibi:

  1. Toplam Tıklama Sayısı
  2. Toplam Gösterim Sayısı
  3. Toplam Tıklama Oranı (CTR)

Diğer makalelerimize göz atmak ister misiniz?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Open chat
1
Scan the code
Merhaba, Kullanım Kolaylığı ve Müşteri Odaklı Web Siteye Mi İhtiyacınız Var ?