Seo Analizi Nasıl Yapılır ?

Seo Analizi Nedir?

SEO analizi; sitenizin arama motorları optimizasyonu ilkeleri bakımından çeşitli testlere tabi tutulması ve raporlamasının yapılmasıdır.

Sitelerin Google aramalarında öne çıkması için bazı kriterler söz konusudur ki, bu kriterlerin genelinde başarılı olunmaması durumunda, SEO uygulamalarının etkili olabilmesi mümkün değildir.

SEO, birkaç katmanda sürdürülen bir uygulamalar bütünüdür. Analiz yapılırken de, birçok farklı kriter değerlendirmeye alınır. Öncelikle sitenin sunucu özellikleri ve yapısal analizinin yapılması gerekir. Yükleme hızı, kodlama yapısı ve bu değerlerin kullanıcı deneyimine etkisi analiz edilir.

SEO Analizi Neden Önemlidir?

Google, arama motoru algoritmasını yıl içerisinde sürekli yeniliyor. Her şeyin hızla değiştiği sektörde, bugün yaptığınız bir çalışma 6 ay sonra olumsuz bir etki gösterebilir. Web sitenizin gelişmelere uyum sağlaması için Seo analizlerini belirli periyotlarda yapmanız son derece önemlidir.

Hız ve Uyumluluk Analizi

Google için son zamanlarda gelen güncellemelerle birlikte site hızı çok önemlidir. Sizlere önereceğimiz 2 web sitesi, site hızınızı yorumlamaya ve iyileştirmenizi yardımcı olacaktır.

Bu araçlar sitenizi gerçek zamanlı olarak test ederek, hangi noktalarda sorunlar olduğunu size rapor edecektir. Ücretsiz olan bu araçlarda mümkün olan en yüksek puana erişilmesi değil, uyarıların dikkate alınması önemlidir.

SEO analiz nasıl yapılır?

Google’daki görünürlüğünüzü araştırın

SEO analizi yaparken öncelikli olarak yapmanız gerekenlerden biri Google üzerindeki görünürlüğünüzü araştırmak olmalı. Arama motoru üzerindeki sıralamanız, doğrudan sizinle ilgili anahtar kelimelerde kaçıncı sıralarda yer edindiğiniz, kaç farklı sayfanızın arama sorgularında ilk sayfada yer aldığı gibi araştırmalarınızı yapmanız bu noktada oldukça önemli.

URL ve meta açıklamalarınızı analiz edin

E-ticaret sitenizde sayfaların URL yapılarını ve her sayfanın meta açıklama bölümlerini de analiz etmeniz bu süreçte gereklidir. Eğer sayfalarınızın URL yapıları, arama motorlarına uyumlu değilse bu sayfaların üzerinde çalışarak, URL yapılarının optimizasyonunu yapmanız gerekir.

Sayfa ana başlık ve alt başlıklarını kontrol edin

Ana başlık haricinde, sayfalardaki içeriklerde de alt başlıklar kullanarak açıklama bölümlerini detaylandırmanız ve içeriğinizi daha anlaşılır bir hale getirmeniz gerekir. h2, h3, h4, h5 ve h6 başlıkları bu süreçte ara başlıklarda hiyerarşi için kullanılabilir. Bu ara başlıklar aynı zamanda Google’da “Rich Snippets” bölümünde de yazılarınızın öne çıkmasını sağladığı için önemlidir.

SEO Analiz Aracı Nedir?

SEO’da ustalaşmak uzun yıllar alsa da, bunu yapmanın en iyi yolu SEO araçlarıdır. SEO araçları; gösterimleri, tıklamaları, hemen çıkma oranını ve daha fazlasını içeren web sitesinin genel sağlığını belirlemeye ve web sitesinin Arama Motoru Sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur.

SEO Araçlarını Neden Kullanmalısınız?

SEO araçları çok kullanışlıdır ve pazarlamacıların hayatını kolaylaştırır. SEO araçlarının kullanılmasının nedenleri aşağıdaki şekildedir:

  • Yüksek kaliteli anahtar kelimeleri bulma konusunda markanıza destek olur.
  • Rakipleri ölçmek için raporlama yapmanızı sağlar.
  • Fırsatları yakalamaya yardımcı olur
  • SEO denetimlerinde zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.
  • Verilere erişmeye ve analiz etmeye yardımcı olur.
  • Sonuçları görselleştirmeyi kolaylaştırır.

Diğer makalelerimize göz atmak ister misiniz?

Call Now

Open chat
1
Scan the code
Merhaba, Kullanım Kolaylığı ve Müşteri Odaklı Web Siteye Mi İhtiyacınız Var ?